2022. Június

Kincses Kultúróvoda

Az elmúlt időszakban folytatódtak a programjaink a Kincseskultúr óvoda pályázat keretében. Az óvodában egyik fő feladatunk az, hogy a gyerekeket megnyerjük a művészetek számára, figyelmüket a kultúra felé irányítani, esztétikai érzéküket fejleszteni és nem titkoltan a gyerekek szemlélet formálásán keresztül a felnőttekre is hatni. Mindezt tesszük az életkori sajátosságokat szem előtt tartva, értékes népi, klasszikus és kortárs művek kiválasztásával, változatos vizuális tevékenységek biztosításával, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, különféle báb és zenei előadások szervezésével.

A Föld világnapjához, az ősi érintetlen természet bemutatásán keresztül, a gyerekek által rendkívül kedvelt dinó témát választottuk. A projekt keretében a Herman Ottó múzeum Dinónyomon című múzeumpedagógiai foglakozásán vettünk részt a Cica és Méhecske csoport gyermekeivel. Egy időgép roncsain keresztül kutattunk négy dinoszaurusz után. Lábnyomok vezettek a rejtélyek megoldásához. A nyomokat követve apránként bontakozott ki a keresett dinó képe és tulajdonságai. A nyomozást egy bátorságpróba előzte meg:ki meri megetetni a T-rexet?A játék végén összeálltak a részletek és megismerkedhettünk Rettenetes Karommal, Zsarnok gyíkkal, Herrera Gyíkjával és a Magyarországi Ősgyíkkal.

Madarak és fák napja alkalmából "A tűzpiros papagáj nagy kalandja" című kiállítást tekintettük meg a képtárban. A múzeumpedagógiai foglalkozás a Képtár tűzpiros papagájának történetét mesélte el. A gyerekekkel közösen felfedezhettük, miket látott messzi földről érkezett tollas barátunk, miután kiröppent az otthonául szolgáló kastély ablakán. Hogyan érezhette magát a hófödte hegyekben? Kikkel találkozhatott a pusztán és az erdőben? Találós kérdéseket fejtettünk meg, állatnyomokat követtünk, majd az is kiderült, hogy a kalandvágyó útitársunk visszatért az otthonába.

Szintén a Madarak és fák napjához kapcsolódva ovisaink Herczeg Mária: "Rettegrukk a gonosz róka" című báb előadását tekinthették meg, melyet ő álmodott és vitt bábszínpadra egy személyben. Az erdőben játszódó interaktív kesztyűbábos állatmesét a gyermekek együtt élték meg a mese szereplőivel. A mese varázsáról a gyermek arcok tanúskodtak.

Szintén a pályázathoz kapcsolódtak még a csoportokban szervezett változatos tevékenységek: őskori bőrönd készítése, Dinó tojás készítése szalvéta technikával, a Föld bolygót készítettük el puffadó festékkel, madarakat készítettünk fonalból, valamint emlékül fát ábrázoló vászon táskát festettek a nagy csoportosok papírból.

Az óvodánk életében az elmúlt két évben a vírus helyzet miatt sajnos háttérbe szorultak az évről évre visszatérő közösségi események.

Idén tavasszal már lehetőség adódott a nemzeti ünnepek és hagyományok felelevenítésére. A március 15-ei községi ünnepségen a Cica csoportosok Nemzeti ünnepünkre emlékeztek.

A húsvéti készülődés zárásaként az ovi teraszán a Méhecske csoportosok adták elő műsorukat. A Cica csoport a május elsejei hagyományokat elevenítette fel a községünk Polgármesteri Hivatala előtti téren.

Két év után az édesanyákat is újra köszönthettük Anyák napja alkalmából óvodánkban. Az évzáró ünnepségeken bemutattunk egy kis szeletet az idén tanultakból, valamint jó hangulatú családi napok szervezésére is sor került.

Elballagtak nagy csoportosaink, akik szeptembertől megkezdik általános iskolai tanulmányaikat, ezúton is kívánunk nekik sok sikert hozzá.

Óvodánk gyermekei és szüleik közös buszos kiránduláson vettek részt, amelyet a Nyíregyházi Állatkertbe szerveztünk számukra. A gyönyörű környezetben sok-sok állatot figyelhettek meg közelről.

Gyermeknapi programjaink megszervezéséhez köszönjük a Gesztelyi Közösségi Ház vezetőjének segítségét, az Önkormányzatunk támogatását, valamint Ivett óvónéninek és csapatának érdekes kutyás bemutatóját.

A Magyar Falu program keretében nyert támogatással Óvodánk udvara ismét gazdagodott: gyermekeink tavasszal birtokba  vehették az új játszótéri játékainkat.