Óvodánk Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Miskolc közelében, a Hernád partján található. A 2800 lakosú, Gesztely község egyetlen óvodája.
Községünkben az óvoda 1979-ben kezdte meg működését, egy újonnan épített épületben kettő óvodai csoporttal.
1986-ban az intézményünket bővítették, így már négy óvodai csoporttal működtünk tovább.
Óvodánk 1999-ben felvette a „Gyermekálom” nevet, amely egyben a pedagógiai programunk címe is.
Újharangod településrészünkről az óvodások 2004. szeptemberéig a Gesztelyi „Gyermekálom” Napközi Otthonos Óvodába bejárók voltak. 2004 szeptember 1 -től új csoportszobát alakítottak ki Újharangodon, a régi iskolaépületben, így bővült az intézmény férőhelyeinek száma, az azóta is telephelyként működő új csoporttal.
2008 szeptemberétől intézményfenntartó társulás keretében Sóstófalva község óvodája tagintézményünk lett. Sóstófalva Miskolctól 23 km fekszik, lakóinak száma kb. 300 fő. Infrastruktúrája fejlett: van víz, gáz, telefon és szennyvízelvezetés.A kis település  Óvodája az 1988/89-es tanévtől működik, már 2002– ben egy korszerű, új épületben folytathatták a nevelő munkát. Tagintézményünk egy óvodai csoporttal működik.
2013-ban a Gesztelyi székhely óvoda felújításon esett át, vízvezeték és fűtéskorszerűsítés, nyílászárók cseréje, új teraszajtók beépítése és szigetelés történt.

Óvodánkat olyan légkörűvé igyekszünk alakítani:

Pedagógiai Programunk, a „Gyermekálom”nevet kapta, melynek jelentőségét és feladatait a cím is tükrözi.
Középpontba állítja a gyermekek érzelmi nevelését, nagy jelentőséget tulajdonít annak, hogy a gyermekek érzelmileg biztonságban érezzék magukat, és személyiségük kellőképpen kibontakozzon a közösségben is.

Óvodánkat olyan légkörűvé igyekszünk alakítani:
  • Ahová jó megérkezni, mert tudjuk, hogy várnak;
  • Ahol jó jelen lenni, mert fontosak vagyunk;
  • Ahol jó alkotni, felfedezni, mert bíznak bennünk;
  • Ahol lehet hibázni, s a hibát javítani;
  • Ahol kérdezhetünk, és mindig van valaki, aki választ ad, aki figyel ránk, mert fontos neki, hogy jól érezzük magunkat.

Óvodásaink Gesztelyből és a környező településekről érkeznek hozzánk, eltérő szociokulturális környezetből kerülnek az óvodába. Fontos feladatunk az egyéni sorsokkal való törődés. Arra törekszünk, hogy a szülők megelégedésére, a családi nevelést kiegészítve neveljük, szocializáljuk, fejlesszük a gyermekeket. A szülőket partnernek tekintjük, hiszen az óvodai nevelés nem lehet eredményes családi megerősítés nélkül! Óvodánk nyitott, a szülők igényeinek megfelelően lehetőséget adunk arra, hogy bármikor betekintést nyerjenek gyermekeik óvodai életébe.
A gyermekekkel 11 fő szakképzett óvodapedagógus foglalkozik, akik folyamatosan képezik magukat. Óvónőink közül 3 fő rendelkezik szakvizsgával, 3 fő részt vett a Pedagógus Minősítésben, 1 fő Mesterpedagógus.

A kiemelt figyelmet igénylő gyermekek nevelését segítik a fejlesztő és tehetséggondozó foglalkozások:
  • Gyermekjátéktánc (ingyenes)
  • Kézműves tehetséggondozó műhely (térítéssel)
  • Zene ovi (ingyenes)
  • Vitamintorna (ingyenes)
  • Játékos angol (térítéssel)
  • BOZSIK program (ingyenes)
  • A kisebb-nagyobb beszédhibával küzdőkkel heti egy alakalommal logopédus, - a részképességeikben lemaradt gyermekekkel heti egy alkalommal, utazó fejlesztőpedagógus foglalkozik (ingyenes)

Évszakokhoz kötődő jeles napok - és hagyományok óvodánkban:
  • Szüret - szüreti felvonuláson való részvétel,
  • Márton nap - hagyomány ápoló népi gyermekjátékok, fáklyás felvonulás
  • Advent - koszorúkészítés,
  • Luca napján - búzaültetés, mézeskalácssütés, fenyődíszek készítése,
  • Karácsony - karácsonyfa díszítése, szülőkkel való megünneplése,
  • Farsang - télbúcsúztató népszokás, szülőkkel együtt ünnepelünk, gyermekekkel együtt díszítjük fel az óvodát, közös süteménysütés, tánc, maskarázás,
  • Húsvét - tojásfestés, közben locsolóvers tanulása, tojásfa készítése, tavaszi ágak gyűjtése, rügyeztetése,
  • Május 1. - májusfa állítása, közös díszítés a tavasz érkezésére.

Óvodai csoporthagyományok:
  • Gyermekek születés és névnapjának megünneplése
  • Óvoda fennállásának évfordulói, születésnapja
  • Ovihívogató: Óvodás testvér fogadása
  • Mikulás
  • Luca napja
  • Nemzeti ünnepünk: Március 15.
  • Gyermeknap
  • Anyák napja, évzáró

A közös élmény, elsősorban a készülődés örömét, a másoknak való örömszerzést jelenti. Figyelembe vesszük a gyermekek ötleteit a dekoráció készítésénél, az ünneplés módjának megbeszélése során.

Óvodánk bemutatását azzal a gondolattal zárjuk, melyet mindannyian magunkénak vallunk:
Engem ne emeljen a
 Magasba senki,
 Ha nem tud addig tartani,
 Míg tényleg megnövök.
 Guggoljon ide mellém,